Městská knihovna Podivín
Infocentrum
Knihovna Podivín

Pomůcka SENIOR pro bezpečný internet

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zveřejnil vzdělávací pomůcku určenou seniorům s názvem „Pomůcka SENIOR“. Jejím cílem je zvýšit osobní bezpečnost seniorů při využívání internetu a je užitečná především pro rozpoznávání škodlivé elektronické komunikace.

SENIOR je akronymem, který vychází ze slov „Soubory“, „Emoce“, „Nátlak“, „Instrukce“, „Odkazy“, „Reputace“. Symbolizuje a zároveň upozorňuje na prvky a metody, které internetoví útočníci často používají ve škodlivé elektronické komunikaci a senioři se s nimi mohou běžně setkat. Pomůcka je určena pro všechny (nejen) seniory. Ocenit by ji měli především ti, kteří internet využívají a potřebují využívat aktivně a pravidelně, ale současně se obávají, aby z vlastní nevědomosti neudělali chybu, která je může přivést do problémů. „Nebezpečí v kyberprostoru může číhat doslova na každém kliknutí, proto je důležité být stále obezřetný. To platí pro každého z nás, včetně seniorů. Našim cílem je i díky tomuto projektu udržet je, stejně jako ostatní spoluobčany, v bezpečí před internetovými útočníky,“ sdělil k tématu ředitel NÚKIB Lukáš Kintr.

Při vývoji vzdělávací pomůcky realizoval NÚKIB průzkum mezi seniory a využil mj. existující vědecké studie. Pomůcka byla také konzultována se skupinou seniorů Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity. S ohledem na celospolečenský přesah projektu se povedlo NÚKIB pro podporu pomůcky získat mnoho partnerů, mezi které patří například Policie České republiky, sdružení CZ.NIC nebo projekt SenSen (Senzační senioři).

Pomůcku si můžete prohlédnout a vyzkoušet na adrese: https://seniornanetu.cz

Datum vložení: 3. 10. 2022 10:41
Datum poslední aktualizace: 3. 10. 2022 10:48

dnes, pondělí 4. 3. 2024
zataženo 13 °C 7 °C
úterý 5. 3. slabý déšť 14/7 °C
středa 6. 3. oblačno 12/7 °C
čtvrtek 7. 3. jasno 10/4 °C

V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.

Na Kazimíra pohoda - na kobzole úroda.

Užitečné odkazy